telefon komórkowy:
+48 572 893 106
telefon komórkowy:
+48 733 833 085

Dziecko u stomatologa

W związku z bardzo dużą liczbą małych pacjentów i brakiem specjalisty pedodonty, informujemy, że do końca czerwca 2020 zmuszeni jesteśmy wstrzymać zapisy nowych pacjentów w wieku do lat 6.


Dla dziecka każde pierwsze zetknięcie z czymś nowym może skutkować pozytywnie lub negatywnie na całe życie. Dlatego pierwszy kontakt dziecka z gabinetem i z pracującym w gabinecie lekarzem stomatologiem nie powinien być przypadkowy. Ogromny wpływ na budowanie relacji Mały Pacjent-Dentysta ma nie tylko lekarz stomatolog, ale również Rodzice.



Pierwsza wizyta dziecka służąca profilaktyce powinna odbyć się między 6 miesiącem a 1 rokiem życia, kiedy to rosną pierwsze ząbki. Od ukończenia przez dziecko 1,5 roku ząbki które już się pojawiły powinny być pod regularną kontrolą lekarza stomatologa. Niestety, często pierwsza wizyta odbywa się dopiero po 3 roku życia, czyli wtedy, kiedy dziecko ma pełne uzębienie mleczne. Takie postępowanie jest niewłaściwe, ponieważ w wielu przypadkach zwiększa ryzyko wystąpienia objawów próchnicy i jej powikłań. Ważnym jest, aby dziecko nie pojawiło się na pierwszej wizycie z bólem zęba, wówczas zastosowanie mało inwazyjnych metod leczenia jest ograniczone lub wręcz niemożliwe, co jest najczęstszą przyczyną wykształcenia się negatywnego nastawienia dziecka do leczenia stomatologicznego.

Dużym błędem jest, niejednokrotnie nieświadome, przenoszenie lęku rodziców na dzieci, Używanie sformułowań: „...na pewno nie będzie boleć! doktor nic Ci nie zrobi” sugeruje dzieciom, że leczenie stomatologiczne może być nieprzyjemne. Jeżeli jest to pierwsza wizyta u dentysty to nasza pociecha  nie ma pojęcia, że może być bolesna, a komunikat ze strony rodzica, że ‘nie będzie boleć’ sprawia, że nasze dziecko nagle zaczyna się obawiać, że coś może być nieprzyjemne, skoro rodzic o tym wspomina, co może być przyczyną jego późniejszej niechęci. Ważna jest również pora dnia, w jakiej dziecko przyjdzie na wizytę, najlepsze są godziny poranne lub po popołudniowym odpoczynku. Dziecko zmęczone łatwiej denerwuje się i nie jest skore do współpracy.

Podobnie ma wpływ stan zdrowia, dziecko podziębione szybciej traci cierpliwość, złości się.

A jak zachęcić naszego, już wiele rozumiejącego Malucha lub nawet Starszaka? Rodzice mogą poopowiadać o wizycie, jej przebiegu i lekarzu. Należy pamiętać, że dziecku trzeba to opowiedzieć w taki sposób, by nie wzbudzić w nim strachu np. że Pani Doktor będzie dmuchać na ząbki specjalnym wiaterkiem, malować na ząbkach kwiatki, robić porządki odkurzaczem i myć je wodą. Edukacja poprzez bajki, gry i zabawy jest świetną formą oswojenia dziecka z tematem. Wśród wielu dostępnych książeczek możemy znaleźć takie tytuły jak: "Zuzia idzie do dentysty" - autor Liane Schneider, Eva Wunzel-Burger i "Idę do dentysty" - z serii Julka poznaje świat, wydawnictwo Aksjomat.



Duże znaczenie ma również wybranie się wcześniej do gabinetu w ramach wizyty adaptacyjnej by dziecko poznało zarówno lekarza stomatologa, jak i sprzęty, które się tam znajdują, co sprawi, że maluch nie będzie się bał tego, co nieznane.

Wybór gabinetu jest szczególnie ważny podczas pierwszej wizyty u dentysty, by dziecko miało pozytywne wspomnienia i następnym razem chętnie tam wracało, dlatego nasz gabinet przygotował w swej ofercie wizyty adaptacyjne w 3 krokach.

Krok 1 - Mały Pacjent Obserwuje

Celem takiej wizyty jest zapoznanie się dziecka z nowym otoczeniem, jakim jest gabinet stomatologiczny. Dziecko przebywa z rodzicem w poczekalni, w której się bawi i obserwuje przychodzących małych i dużych pacjentów. Wizyta taka, o charakterze poznawczym, jest bezpłatna, wymaga jedynie wcześniejszego zgłoszenia w recepcji chęci odbycia takiej wizyty.

Krok 2 – Moja pierwsza przygoda z gabinetem (wstępna wizyta adaptacyjna)

Głównym celem wstępnej wizyty adaptacyjnej jest zapoznanie dziecka z gabinetem stomatologicznym oraz jego wyposażeniem poprzez zabawę, nawiązanie pozytywnego kontaktu z personelem medycznym, a wszystko po to, aby wizyta dziecka na fotelu stomatologicznym nie była kojarzona z bólem, a z uśmiechem, fajną przygodą i zabawą jaką jest:
  • dmuchanie na ząbki specjalnym wiaterkiem,
  • pokazanie ile słonik wypija wody (ślinociąg)
  • oglądanie lustereczkiem ząbków u naszych maskotek z pełnym uzębieniem
  • jazda na fotelu,
  • zapoznanie się z odgłosami narzędzi które przypominają znajome dźwięki
  • na koniec każdej wizyty każdy grzeczny pacjent może wybrać upominek

Wizyta trwa ok. 20 min., jest prowadzona w asyście naszego personelu, bez obecności lekarza stomatologa, wymaga wcześniejszej rezerwacji i jest bezpłatna.

Krok 3 - Pełna wizyta adaptacyjna

Wizyta odbywa się w gabinecie stomatologicznym, jej celem jest ocena stanu uzębienia dziecka, higieny jamy ustnej, ustalenie planu leczenia. Zapoznanie Rodziców z prawidłowymi nawykami higienicznymi i żywieniowymi. Podczas tej wizyty Mały Pacjent również zapozna się z urządzeniami stomatologicznymi jak np. dmuchawka, ślinociąg. Jeśli dziecko ma bardzo negatywne nastawienie do wizyty w gabinecie i nie odbyło wcześniej wstępnych wizyt adaptacyjnych, nie możemy zagwarantować, że Mały Pacjent pozwoli Nam spokojnie obejrzeć ząbki, jednak będziemy się starać przekonać dziecko, że wizyta u stomatologa może być spokojna i przyjemna.

Wizyta trwa ok. 30 min., wymaga wcześniejsze rezerwacji i jest odpłatna.