telefon komórkowy:
+48 572 893 106
telefon komórkowy:
+48 733 833 085

Ortodonta (ortodoncja, aparat ortodontyczny)

Ortodoncja, to dziedzina stomatologii, która zajmuje się leczeniem wad zgryzu, korektą nieprawidłowo ustawionych zębów, wad szczękowo-twarzowych oraz szeroko pojętą profilaktyką. Leczenie ortodontyczne można przeprowadzić u każdego pacjenta, niezależnie od wieku.

Skutecznie przeprowadzona terapia ortodontyczna znacząco zmieni wizerunek naszej twarzy, zredukuje wadę wymowy lub dolegliwości bólowe związane z dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych, zmniejszając przy tym ryzyko występowania innych schorzeń w obrębie jamy ustnej np. próchnicy czy paradontozy i dodatkowo poprawi estetykę naszego uśmiechu.

Objawy u osób dorosłych, które wskazują na potrzebę konsultacji ortodontycznej:
  • asymetria uśmiechu
  • stłaczanie się zębów
  • ścieranie się zębów
  • zgrzytanie zębami
  • odsłanianie się szyjek zębów
  • nadmierne odkładanie się kamienia
  • stłoczenia, obroty zębów, szpary



Objawy u dzieci, które wskazują na potrzebę konsultacji ortodontycznej:
  • asymetria w rysach twarzy
  • oddychanie ustami
  • stale otwarta buzia
  • wada wymowy
  • szkodliwe nawyki (np. ogryzanie paznokci, ołówków, długopisów, ssanie palca, smoczka)
  • przedwczesna utrata zębów mlecznych (najczęściej na skutek powikłań próchnicy)
  • dysfunkcja języka
  • nadmiernie wysunięta lub cofnięta bródka
  • nieprawidłowe uszeregowanie zębów: nadmierne stłoczenia lub szpary między zębami

Na czym polega leczenie ortodontyczne?

Aparat ortodontyczny jest dobierany indywidualnie do potrzeb pacjenta. Metoda leczenia dobierana jest w zależności od wieku pacjenta, rodzaju i stopnia zaawansowania wady. W naszej przychodni szczególny nacisk kładziemy na przeprowadzenie leczenia bez konieczności usuwania zębów, co zapewnia harmonijny, estetyczny i pełniejszy uśmiech. Przed przystąpieniem do leczenia wszystkie zęby, które tego wymagają, muszą być wyleczone.

Należy pamiętać, że niestety każda wada zgryzu związana jest z upośledzeniem układu żucia jako całości. Zatem leczenie ortodontyczne ma na celu przywrócenie równowagi poprzez usunięcie wad zgryzu, a dodatkowo poprawia estetykę uzębienia. Wyleczony zgryz to nie tylko proste zęby, ale także zmniejszone do minimum ryzyko próchnicy i procesów paradontycznych.



Konsultacja ortodontyczna

Chcą Państwo skonsultować występujące u siebie lub dzieci objawy (opisane powyżej) wymagające leczenia ortodontycznego, jednak nadal mają Państwo wątpliwości czy wymagane jest u nich leczenie ortodontyczne? Możecie skorzystać Państwo z wizyty konsultacyjnej, na której lekarz przeprowadzi ogólny wywiad z pacjentem, celem którego jest poznanie problemów i potrzeb pacjenta oraz wstępna diagnoza potrzeby zastosowania leczenia ortodontycznego.

Wizyta diagnostyczna

Na wizycie diagnostycznej lekarz ortodonta przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, dokonuje diagnozy przyczyn (objawów), które wskazują na potrzebę zastosowania leczenia ortodontycznego. Po badaniu ortodonta zleca zrobienie dodatkowych zdjęć rentgenowskich i wykonuje wyciski niezbędne do sporządzenia modeli diagnostycznych. Na podstawie analizy zgryzu, zdjęć rentgenowskich (ortopantomograficznego i cefalometrycznego), analizy estetyki twarzy, uśmiechu i zębów lekarz ortodonta przygotowuje indywidualny plan leczenia, który zostanie omówiony na kolejnej wizycie – konsultacji ortodontycznej.

Konsultacja ortodontyczna wraz z planem leczenia

Na tej wizycie omawiany jest przygotowany przez lekarza indywidualny plan leczenia ortodontycznego pacjenta. Uwzględnia on przebieg i przewidywany czas trwania leczenia. Ustalony na podstawie wykonanych badań plan ma zagwarantować pacjentowi uzyskanie jak najlepszego wyniku pod względem funkcji i stabilności jak również estetyki. Jest to również moment przeznaczony na ewentualne pytania pacjenta i wybór aparatu ortodontycznego, przy wyborze którego, należy uwzględnić także koszty leczenia aparatem stałym.

Aparaty ortodontyczne dzielą się na dwa typy: aparaty stałe i aparaty ruchome, czyli zdejmowane. Czasami konieczne jest przed założeniem aparatu stałego zastosowanie aparatu ruchomego.

APARAT STAŁY

Aparat stały, jak sama nazwa wskazuje, jest przymocowany do zębów na stałe przez cały okres leczenia. Złożony jest z zamków i pierścieni, które są przyklejone do szkliwa specjalnym klejem. Filarami aparatu stałego są pierścienie, które zakłada się na zęby trzonowe. Do pierścieni z kolei mocowany jest sprężysty drut, który wywiera na zęby stałą, precyzyjnie określoną siłę, dzięki czemu, można je przesuwać w dowolnym kierunku, jak również obracać wokół własnej osi. Na pozostałe zęby naklejane są zamki. Dawniej zamki wykonane były tylko z metalu, obecnie coraz częściej spotyka się zamki estetyczne, wykonane z białej ceramiki lub przezroczystego kompozytu. Najważniejszą zaletą aparatu stałego jest jego ciągłe działanie - przez 24 godziny na dobę. Skomplikowana konstrukcja aparatu stałego daje możliwość bardzo precyzyjnego przemieszczania zębów, na co nie pozwala z taką dokładnością aparat ruchomy.

APARATY STAŁE W PRZYCHODNI SORRISO

Aparat standardowy:



Aparaty klasyczne wymagają mocowanie łuku do zamków za pomocą takich elementów jak ligatury gumowe ( potocznie nazywane gumkami) czy metalowe. W wyniku przemieszczania się łuku w zamkach oraz poprzez ruchy zębów, ligatury te z czasem luzują się. Wówczas utrzymanie drutu w zamku jest słabsze, więc i działanie aparatu maleje. Dlatego konieczne są częste wizyty kontrolne - co 4-6 tygodni, tak zwane aktywacje, na których wymienia się elementy utrzymujące. Podczas wizyt kontrolnych, w zależności od potrzeb, lekarz ortodonta może też wymieniać łuki na grubsze czy bardziej sztywne lub wprowadzać inne dodatkowe elementy do aparatu. Aparaty klasyczne są precyzyjne, tańsze, dają możliwość urozmaicania wizerunku poprzez użycie kolorowych gumek utrzymujących łuk.

Aparat samoligaturujący:



Technika stosowania zamków bezligaturowych polega na tym, iż łuk zostaje zamknięty w szczelinie zamka za pomocą specjalnej klapki i nie jest przywiązywany za pomocą gumowej bądź metalowej ligatury. Łuk przesuwa się swobodnie eliminując znacznie tarcie, zwłaszcza w początkowej fazie leczenia. Dzięki takim funkcjom aparatu leczenie może trwać krócej, pacjenta czeka mniejsza ilość wizyt kontrolnych – średnio co 8-12 tygodni, oraz minimalne dolegliwości bólowe. Higiena również jest łatwiejsza w utrzymaniu, gdyż nie ma elastycznych ligatur, które utrudniają usuwanie nagromadzonego osadu. Stosowanie tego typu aparatu, jak powszechnie się uznaje, eliminuje konieczność ekstrakcji zębów w celu uszeregowania łuków zębowych.

Aparat estetyczny (kompozytowy, ceramiczny) samoligaturujący:



Zalety: opisane powyżej + mniej widoczne, o kolorze zbliżonym do naturalnego koloru zęba.

APARAT RUCHOMY

Aparat ruchomy, jak sama nazwa wskazuje, nie jest na stałe przymocowany do zębów i pacjent w każdej chwili może sam swobodnie zdjąć taki aparat bez pomocy lekarza ortodonty. Aparat ruchomy jest stosowany z reguły u dzieci i młodzieży dorastającej - głównie zalecany jest dla pacjentów w wieku 4-12 lat, czyli przed zakończeniem wymiany zębów mlecznych na stałe. Stosowane są różne rodzaje aparatów ruchomych, a ich wybór zależy od rodzaju wad zgryzu.

Aparat ruchomy zbudowany jest z akrylowej płytki oraz drucianych pętli dopasowanych kształtem do zębów. Zakładanie aparatu ruchomego pozwala na korygowanie nadmiernego wychylenia nieprawidłowo wyrośniętych zębów. Skuteczność takiego rozwiązania leczenia ortodontycznego zależy przede wszystkim od współpracy pacjenta z lekarzem specjalistą. Pacjent powinien ściśle przestrzegać zaleceń ortodonty - zakładać aparat ruchomy na określoną przez niego liczbę godzin w ciągu dnia.



Różnica pomiędzy aparatem stałym, a aparatem ruchomym polega przede wszystkim na obrębie korygowania zgryzu - aparat ruchomy może korygować nadmierne wychylenie zębów w przód lub w tył, jednak nie jest w stanie przesunąć zębów - co czyni aparat stały. Dlatego też aparat stały okazuje się być bardziej skutecznym w ortodontycznym leczeniu wad zgryzu. Czasami, aby skutecznie przeprowadzić leczenie, wymagane jest zastosowanie aparatu ruchomego przed założeniem aparatu stałego.

W przychodni SORRISO leczeniem ortodontycznym zajmuje się lek. stom. Karolina Głogowska

Zapraszamy na bloga lek. stom. Karolina Głogowska NIE TYLKO ORTODONCJA